Styl etno - wzór "Blackfoot" 0
Styl etno - wzór "Blackfoot"

   Dzisiaj trochę opowiem o wzorze nazwanym przeze mnie "Blackfoot". I chcę bardzo o nim opowiedzieć, ponieważ dostałam sugestię, aby te kolczyki nazwać "minecraft". Gry nie znam, ale ponoć to popularne teraz bardzo jest i można by zwiększyć sprzedaż. Ja jednak w ten sposób nie chcę. Chcę przywołać moje prawdziwe inspiracje i trochę o nich opowiedzieć, a dzięki temu rozpowszechnić też nieznacznie wiedzę o kulturze Indian Ameryki Północnej.

To, że jestem zafascynowana tą kulturą, to już wiecie. Wspominałam też chyba, że moim ulubionym plemieniem są Czarne Stopy, które po angielsku brzmią "Blackfeet" lub "Blackfoot". W różnych źródłach spotyka się zamiennie te nazwy. Ja zdecydowałam się, że nazwę swoje kolczyki "Blackfoot", ponieważ wzór zaczerpnęłam właśnie od tego plemienia. We wzornictwie Czarnych Stóp charakterystyczne są właśnie przeróżne formy tworzone z wielu kwadratów.

Tak też powstał mój wzór: jest to złożenie wielu kwadratów. Jednak nie tylko. Jak możecie zauważyć pojawiają się też prostokąty i to w centralnym miejscu. Jak zwykle nie stało się to przypadkiem. Podążając za wyjaśnieniami prezentowanymi przez H. Owusu, kwadrat to wyrażenie cech takich jak wytrzymałość i niezawodność. "Kwadrat daje ochronę i zawiera przesłanie, że wszystko na świecie oparte jest na stabilnym fundamencie." Prostokąt natomiast ustawiony w pionie symbolizuje zdolność koncentracji. "W sferze psychicznej wskazuje na typ człowieka-indywidualisty o skłonnościach do izolacji i samotnej pracy." I tak to właśnie ze mną jest. Lubię czasami się odseparować i wtedy tworzyć. Czy to wymyślać nowe wzory czy to realizować już wymyślone. Przechodzę wtedy do swojego biżuteryjnego świata i bardzo mi tam dobrze. Potem jednak potrzebny jest kontakt ze światem zewnętrznym, potrzebne jest to poczucie stabilności, które można stracić w samotności. Jest to wzór, z którym bardzo mocno się identyfikuję.

Często wzory Indian Wielkich Równin przedstawiały w sposób geometryczny po prostu różne rzeczy tj. np. zwierzęta, przedmioty, elementy otaczającej przyrody, słońce, ziemię itp. Analizując ich symbole można by powiedzieć również, że omawiany przeze mnie wzór, to część żółwia, a żółw też miał swoje znaczenie u Indian. Nie będę jednak iść w tę stronę, bo nie o żółwia mi chodziło, ale właśnie o znaczenie kwadratów i prostokątów. Poza tym omawiać żółwia bez głowy i łap? To trochę nie w porządku. ;)

Wzór dedykowany dla indywidualistów, chcących wzmacniać swoje poczucie stabilności świata. Jeśli w tym opisie odnalazłaś siebie, to kolczyki "Blackfoot" są właśnie dla Ciebie! :*

Niedługo pojawi się też wisiorek.

   Wszelkie cytaty pochodzą z książki Heike Owusu "Symbole Indian Ameryki Północnej".

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl