Styl etno -wzór "tipi" 0
Styl etno -wzór "tipi"

   Witam po przerwie majowej!

Dzisiaj na tapetę biorę wzór, który zastosowałam w kolczykach a niedługo będzie też dostępny w sklepie wisiorek z tym motywem. Ale nie o tym chciałam pisać. Wzór pojawił się oczywiście poprzez moją fascynację kulturą Indian Ameryki Północnej.

Na wstępie postaram się wyjaśnić co to jest tipi. Pewnie wiele osób to wie, ale chciałabym, aby wiedziało jeszcze więcej. Tipi, które w oryginale pisze się tepee, to krótko mówiąc dom Indian Wielkich Równin. Chciałabym tu zwrócić uwagę na to, że piszę o konkretnej grupie Indian, a mianowicie o plemionach zamieszkujących właśnie Wielkie Równiny. Indianie pochodzący z innych rejonów Ameryki zamieszkiwali w domach innego typu, a były to m.in. szałasy, puebla, ziemianki, długie domy czy wigwamy. Nie będę tu wyjaśniała czym różnią się poszczególne rodzaje domów i jakie grupy plemion w jakich mieszkają. Jeśli ktoś jest zainteresowany, szczegółowe informacje znajdzie w fachowej literaturze. Ja bym chciała, żebyście wiedzieli co przedstawia mój konkretny wzór, jeśli zdecydujecie się go nosić. Zatem przedstawię teraz jak taki dom wyglądał. Będę używała spolszczonej nazwy tj. tipi. Tipi, to przede wszystkim stożkowata konstrukcja z prostych tyczek. Na tę konstrukcję narzucane było nakrycie, czyli płachta zrobiona z pozszywanych skór łosia i bizona. W późniejszych czasach mogło być już płótno. W miejscu styku dwóch końców nakrycia, które łączono ze sobą za pomocą kołków, robione było wejście. Ponieważ w środku tak stworzonego namiotu było palone ognisko, na górze musiał znajdować się otwór do odprowadzania dymu. A do regulowania odprowadzania dymu służyły tzw. "wiatrownice". Były to odchylane krawędzie na samej górze tipi, które w zależności od kierunku wiatru były odpowiednio przestawiane. Pomimo iż wszystkie tipi wyglądają podobnie, to jednak w zależności od plemienia występują pewne różnice. Nie będę się zagłębiała w ich konstrukcję, ale na pewno co nas interesuje ze względów estetycznych, to jest to ozdabianie tych namiotów. Krukowie np. nie malowali w ogóle swoich domów, ale inne plemiona już miały swój specyficzny sposób ozdabiania pokryć, po których można było ich rozpoznać. Ja na swoim małym "kolczykowym tipi" użyłam symbolu geometrycznego, jakich to symboli używali np. Lakotowie.

Szczerze mówiąc, robiąc go nie zastanawiałam się co tam ma być i oznaczać. Tak to jest, coś się pojawia w głowie, a dopiero potem zastanawiasz się dlaczego akurat właśnie taka forma. Oczywistym jest, że inspiracje leżą w moich zainteresowaniach, ale symbole zgodnie z kulturą Indian i nie tylko, mają jednak swoje znaczenie i o czymś nam mówią. Podzielę się zatem z Wami moimi poszukiwaniami. Najpierw zaczęłam szukać w symbolice Indian, co oznacza malunek na moim tipi, czyli ten zygzak. I co się okazuje? Są to symbole prawdy i ufności. A symbol, który konkretnie znajduje się na kolczykach i wisiorku, to połączone ze sobą znaki V. Zgodnie z tym co pisze Heike Owusu takie znaki "wskazują na osobę, która jest w stanie połączyć ze sobą dwa różne punkty widzenia." A nawet może to "wskazywać na umiejętność połączenia kilku pozycji lub wpływów". Niedługo w sklepie pojawi się mniejsza forma kolczyków "tipi". Tam wzór jest niby ten sam, ale jednak nie ten sam. Będą one dedykowane osobom mającym zaufanie do samego siebie i siłę do podążania własną drogą i kierowania się tylko własną intuicją. Ciekawe czy zauważycie różnicę, która może powodować zmianę znaczenia. :)

Jednak obydwa wzory mające przedstawiać indiańskie tipi, składają się również z innych symboli. Jest to niewątpliwie trójkąt równoramienny, który jest symbolem "mądrości, wiedzy duchowej, opanowania i empatii." (H.Owusu) Drugim ważnym symbolem tu się pojawiającym jest półokrąg położony na poziomej linii. I znowu zgodnie z tym co mówi H. Owusu, ten półokrąg symbolizuje kopułę Nieba, a linia pozioma, to Ziemia. "Otrzymujemy w ten sposób symbol stabilności i niezawodności." Ten kto wybiera ten symbol "ma zdolność umacniania innych i uczenia ich zaufania do samych siebie."

Zatem jak widzicie, ten prosty wzór zawiera w sobie bardzo dużo treści. Podsumowując: jeśli jesteś osobą, która odnalazła własną duszę i głębokie "ja", ufa swojej intuicji, a zarazem nie pozbawiona jest empatii i chętnie wspiera innych w ich poszukiwaniach, to wybierzesz właśnie ten model!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl