Wzory wielotematyczne - wzór "okno na świat" 2
Wzory wielotematyczne - wzór "okno na świat"

No nie da się ukryć, że w tym wzorze zafascynowało mnie okno. Nie jest to jednak konkretne okno, które zobaczyłam i je odwzorowałam. To okno w bardzo ogólnym pojęciu. Uwielbiam okna. One to pomimo zamknięcia w murach łączą nas ze światem zewnętrznym.

Oczywiście najlepiej spędzać czas na powietrzu. Wtedy jesteśmy najbliżej świata i natury. Niestety wiemy, że nie zawsze się da. Przyczyną banalnie może być pogoda, a najczęściej obowiązki do wypełnienia w domu lub pracy.

Gdy pogoda nie sprzyja urzędowaniu na dworze, okno spełnia nieocenioną rolę. Możemy czuć się sucho, ciepło i bezpiecznie a jednocześnie obserwować co się dzieje w przyrodzie. Uwielbiam wpatrywać się w nie gdy jest chwila odpoczynku. Wspaniale jest obserwować burzę i błyskawice przez okno, bujające się na wietrze drzewa i krzaki, a także zwierzęta. Zwierzętami, które najczęściej mogę obserwować przez okno kuchenne, to ptaki. Uwielbiam jeść śniadanie i patrzeć jak one przylatują do karmnika, na trawnik, do słoninki. Jak różne sposoby na jedzenie mają różne rodzaje ptaków. Sójka mimo iż duża i do karmnika się nie mieści, też sobie radzi z wyjadaniem ziaren z jego wnętrza. Trochę rzadziej, ale czasem jednak mam to szczęście zobaczyć sarenki, dziki, lisa czy zajączka.

Gdy pracuje się czy to w domu czy w biurze, dobrze jest mieć blisko siebie okno. Nawet krótki rzut oka na to co się dzieje za oknem potrafi nas uspokoić, zrelaksować i nieco poprawić humor. Nie wiem czemu to tak działa, ale może uświadamia nam to podświadomie, że praca i miejsce, w którym teraz jesteśmy, to tylko taka maleńka cząstka świata i pomimo często stresujących sytuacji ich ważność traci na znaczeniu.

Okno też pełni niezwykle ważną funkcję w dostarczaniu światła słonecznego do pomieszczenia, w którym się znajdujemy. Wszyscy wiemy jak to światło jest ważne dla naszego samopoczucia.

Na podstawie moich powyższych rozważań, trzeba sobie powiedzieć, że samo okno nie da nam tego wszystkiego. Niesamowicie ważne jest, co za tym oknem się znajduje. Jeżeli przez nie widać tylko ścianę sąsiadującego budynku, to właściwie można powiedzieć, że tego okna nie ma. Nie spełnia ono swojej głównej roli - łącznika z naturą i światem zewnętrznym.

Wyczytałam, że nawet robiono badania psychologiczne jaki wpływ ma kontakt z naturą (np. poprzez okno) na pracownika. Wnioski były takie, że 'ludzie, którzy przebywają w pomieszczeniach z oknami, które pozwalają na kontakt z naturą, są bardziej cierpliwi, mniej sfrustrowani, wolniej się męczą i okazują większy entuzjazm w pracy. W konsekwencji, za sprawą psychosomatycznej etiologii niektórych chorób, ludzie, którzy w pracy czują się lepiej, mniej chorują. A gdy już zachorują, łatwiej znoszą objawy chorobowe i szybciej wracają do zdrowia.'* Badania te dały jeszcze jeden wniosek: 'obecność okna z widokiem na drzewa przeszkadza w wykonywaniu prostych i powtarzalnych (monotonnych) zadań, natomiast wpływ natury, którą widać przez okno, jest odwrotny, gdy wykonywane zadanie wymaga kreatywnego myślenia.'* Zatem jeśli praca wymaga od Ciebie kreatywności, okno z widokiem na przyrodę jest niezbędne. :)

Czas zatem trochę powyglądać przez okno i poobserwować świat!

Życzę miłych doznań! :)

*Cytaty pochodzą z artykułu dr Jarosława Kulbata

Komentarze do wpisu (2)

7 grudnia 2019

http://mewkid.net/where-is-xena/ - Amoxicillin Amoxicillin Online puo.eapd.el-landia.pl.dlz.rv http://mewkid.net/where-is-xena/

7 grudnia 2019

http://mewkid.net/where-is-xena/ - Amoxicillin Amoxicillin jec.grvg.el-landia.pl.eyb.eq http://mewkid.net/where-is-xena/

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl