Styl etno - motyw pióra 2
Styl etno - motyw pióra

   Motyw pióra, na który to ostatnio miałam duże zapotrzebowanie, również można powiedzieć na stałe wpisał się do trendów modowych. Oczywiście obserwujemy okresy wzmożonej obecności tego elementu jak i jej osłabienie. I nie ważne czy pióro występuje jako wzór czy jako dodatek w swojej naturalnej postaci, znaczenie jest podobne.

   W wyjaśnieniu symboliki pióra posłużę się oczywiście znowu kulturą i wierzeniami Indian Ameryki Północnej. Jak już wiecie, jest ona najbliższa memu sercu. Pierwsze skojarzenie, które przychodzi na myśl, to ptak, od którego pióro pochodzi. U Indian oczywiście znaczenie każdego pióra będzie inne w zależności od jakiego ptaka pochodzi. Inne cechy ma orzeł a inne sowa. A noszenie jakiejkolwiek części pochodzącej ze zwierzęcia przydaje nam jego przymiotów. W naszym cywilizowanym świecie te różnice się już zatarły. Pióro to pióro i nikt nie zastanawia się z jakiego akurat jest ptaka. Myślę jednak, że dzieje się tak również nie bez przyczyny. Przecież można ogólnie określić cechy ptaków. Z czym nam się kojarzą? To przecież stworzenia, które latają, a to odwieczne marzenie człowieka. A dlaczego? Bo kojarzy się z wolnością, swobodą podejmowania wyborów i brakiem jakichkolwiek barier. My często ograniczeni obowiązkami, presją społeczną i nakazami kulturowymi poddajemy się i idziemy utartym już traktem. Czasem jest ochota na pozbycie się tych ograniczeń, wyrwać się i polecieć. I tak naprawdę szczęścia szukać należy właśnie na tych nie odkrytych przez innych ścieżkach. Przecież każdy człowiek jest inny i każdy powinien szukać swojego własnego szczęścia. Czasem trzeba pójść pod prąd, narazić się na krytykę, ale jeśli już się na to zdecydujemy i zaakceptujemy te czyhające na nas niebezpieczeństwa, to zyskujemy tę wolność, której zazdrościmy ptakom.

   Jeszcze inna symbolika pióra zaczerpnięta od Indian aczkolwiek nawiązująca do poprzedniej, to znak ważnych dokonań. U Czarnych Stóp można było zobaczyć 'mężów "trzech piór", "czterech piór" i bohaterów "wojennego pióropusza". Trzy pióra nosił wojownik, który zabił trzech wrogów, a kto pokonał więcej niż czterech, miał prawo ozdobienia się w znany powszechnie pióropusz z piór orlich.' (A. Fiedler, "Mały Bizon") U wielu plemion prawo noszenia pióropusza miał wódz jako najważniejsza osoba w plemieniu. To że była ona najważniejsza nie wynikała z niczego. Była to osoba, która wykazała się niezwykłą odwagą i mądrością. U Indian Crow ten pióropusz z orlich piór był symbolem bezpośredniego połączenia z najwyższym bóstwem. Tutaj ma znaczenie jak już wcześniej wspomniałam, że pióra te pochodziły od orła tj. od ptaka, który potrafi latać najwyżej w porównaniu do innych. Dlatego czasem widziano w nim ucieleśnienie Wakan Tanki lub choćby łącznika pomiędzy bogiem a ludźmi. U Indian z plemienia Sioux pióropusz symbolizował zbiorowe czyny zwolenników danego przywódcy wojennego, a prawo do noszenia go nadawano człowiekowi, który za ogólną zgodą był uznany za wybitnego wojownika w danej grupie. Prawo to było przyznawane podczas ceremonii, i wtedy każde pióro było unoszone i wymieniany był konkretny czyn; każde z tych piór przekazywano następnie do osoby wykonującej pióropusz.

Zastanawiam się czy przypadkiem bezwiednie nie kontynuujemy tej tradycji. Być może zakładamy pióra również dlatego aby pokazać, że mamy na swoim koncie jakieś ważne dokonania. Nagradzamy w ten sposób sami siebie a innym wysyłamy komunikat o naszej odwadze. Ma to logiczny związek z poprzednim znaczeniem pióra nawiązującym do wolności. Bo przecież, żeby polecieć, zejść z utartej ścieżki musieliśmy wykazać się odwagą.

Zatem mogę podsumować, że osoby, które noszą motywy piór, to osoby, które podjęły ryzyko wyrwania się z utartych ram życia i postanowiły poszukiwać swojego własnego szczęścia. Nosicie pióra? Jesteście na dobrej drodze! :)

Życzę wszystkim odważnych i właściwych wyborów!

Komentarze do wpisu (2)

10 marca 2020

http://mewkid.net/who-is-xandra/ - Amoxicillin Online Amoxicillin Online pfh.rgnl.el-landia.pl.rwq.nh http://mewkid.net/who-is-xandra/

10 marca 2020

http://mewkid.net/who-is-xandra/ - Amoxicillin Online Amoxicillin 500mg Dosage two.qgnk.el-landia.pl.wdu.hh http://mewkid.net/who-is-xandra/

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl