Motywy roślinne i orientalne - wzór "orient" 0
Motywy roślinne i orientalne - wzór "orient"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

I skąd taki wzór wziął się u mnie? Przecież nigdy nie byłam szczególnie zainteresowana krajami i kulturą wschodu. To Indianie Ameryki Północnej wzbudzają moje emocje. To jednak wpływ podróży. Konkretnie chodzi o podróż do Maroka. To tam zainspirowały mnie i zachwyciły wzory, jakie powstawały na ludzkim ciele. Mówię tu o tatuażach robionych chną. Ciała nie koniecznie lubię ozdabiać malunkami. Z wyjątkiem twarzy oczywiście. ;) Dlatego też stwierdziłam, że kolczyki utrzymane w tym charakterze byłyby dla mnie idealne. I tak z tej inspiracji tatuażami powstały kolczyki "orient".

Później jednak zaciekawiłam się, dlaczego ja właściwie je tak nazwałam. Ten rodzaj wzornictwa skojarzył mi się z orientem, pomimo iż ja nic o nim nie wiem. Zaczęłam zatem szukać informacji na ten temat, żeby się dowiedzieć czy przypadkiem nie popełniłam tu jakiegoś pomieszania pojęć.

Po pierwsze sprawdziłam do jakich krajów odnosi się to określenie. No i wyraźnie piszą, że to kraje wschodnie, czyli głównie Azja. No to gdzie tu Maroko? Niezupełnie mi to pasowało. Zatem jednak chyba omyłkowo nadałam tę nazwę. No ale przecież patrząc na stylistykę indyjską, to jest tak podobna do wzornictwa, które towarzyszy krajom arabskim. Później natrafiłam jednak na publikacje, które definiowały orient jako kraje wschodu, do których zaliczano także kraje arabskie. No tak, przecież kraje arabskie zlokalizowane na południu Afryki nazywane są nawet Bliskim Wschodem. Nigdy nie byłam dobra z geografii i może dlatego nie widzę tu logiki. Ciężko mi zrozumieć czemu kraje arabskie, które raczej na wschodzie nie leżą, są tam zaliczane. I właściwie dlaczego te dwie tak dalekie w sensie geograficznym od siebie kultury jak indyjska i arabska mają podobne wzornictwo?

Nie byłabym sobą, gdybym nie szukała dalej. No i oczywiście znowu wychodzą tu moje braki w edukacji historycznej. Ja jako 'umysł ścisły', nigdy historii nie lubiłam. A może po prostu byłam leniwa i nie lubiłam się uczyć na pamięć. ;) Ale zaraz, zaraz, bo znowu pochłoną mnie rozważania w temacie dygresji. Wracam do tematu. No i oczywiście okazuje się, że te dwie kultury musiały mieć na siebie wpływ. Już w VIII wieku Arabowie wyruszyli na podbój Indii. Oczywiście w pierwszej kolejności następowało narzucanie swojej religii. Jednak oprócz tego potrafili oni korzystać ze zdobyczy cywilizacyjnych oraz kulturowych podbijanych ludów. W ten sposób tworzyła się mieszanka ale jednolita w zakresie obyczajowym, politycznym i religijnym. A jeśli taka jedność mogła zapanować w powyższych obszarach, to jak najbardziej miała ona wpływ na sztukę i kulturę. Dlatego też jest ona podobna we wszystkich podbijanych przez muzułmanów krajach tj. od Hiszpanii po Azję Środkową.

Początkowo miałam na myśli tylko Maroko i Indie. No i zastanawiałam się jak mogą mieć tak podobne zdobnictwo, skoro to tak odległe od siebie kraje. Wystarczyło jednak tylko spojrzeć na mapę, żeby się przekonać, że ta kultura ciągnie się szerokim pasem właśnie aż do Indii. A przy okazji poczytałam sporo ciekawych historii. Zachęcam do zadawania sobie pytań i szukania odpowiedzi. :)

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl