Motywy roślinne i orientalne - wzór "kwietna markiza" 0
Motywy roślinne i orientalne - wzór "kwietna markiza"

Zastanawiacie się dlaczego ten wzór otrzymał właśnie taką nazwę? - "Kwietna markiza". Ciekawym jest, że gdy wpisuję w google hasło markiza, wyświetlają się przeróżne znaczenia tego słowa. Ciekawe co Wam jako pierwsze przychodzi na myśl. Co to jest markiza?

Ja znalazłam takie znaczenia:

  • że jest to arystokratka tj. żona markiza;
  • że jest to rodzaj daszka umieszczanego nad oknami czy tarasami;
  • że jest to rodzaj ciastka
  • że jest to rodzaj tkaniny

Niestety wikipedia nie podaje definicji tego słowa, od którego ja stworzyłam nazwę omawianego wzoru. Ci, którzy są związani z branżą biżuteryjną, z pewnością wiedzą. Jednak Ci co po prostu kochają biżuterię i po prostu ją noszą, nie muszą tego wiedzieć. Dlatego wyjaśnię, że oprócz tego co podaje wikipedia jest przynajmniej jeszcze jedno znaczenie słowa markiza. Mianowicie jest to nazwa kształtu, który składa się z dwóch stykających się ze sobą łuków. To taka jakby część wspólna dwóch przecinających się okręgów. Nazwa ta głównie odnosi się do kształtów kamieni szlachetnych. Ponoć nazwę swoją ten kształt wziął właśnie od Marquise de Pompadour. Jak głosi legenda Król Francji Ludwik XV zażądał aby diament był oszlifowany na kształt uśmiechu owej markizy.

Jak dla mnie trochę dziwny musiała mieć uśmiech ;), ale i tak uważam, że sama nazwa ma w sobie dużą dozę romantyzmu. Dlatego też pasowało mi go jeszcze urozmaicić wzorem florystycznym, które to jak już ustaliliśmy we wcześniejszych wpisach, są bardzo kobiece. Pomimo iż nazwę wzięłam od kształtu, to podoba mi się jej dwoistość.

"Kwietna markiza" kojarzy mi się bowiem jeszcze z dachem stworzonym z kwitnących roślin nad tarasem. Czyż nie jest to  urocze i romantyczne miejsce? I tak właśnie kojarzą mi się te kolczyki. Z bardzo eteryczną kobietą, stworzoną do przeżywania romantycznych uniesień. Również  z taką, która potrafi rozkoszować się pięknem natury i odnajdować w niej ukojenie.

Zatem czy skojarzycie nazwę z Marquise de Pompadour czy z kwietnym baldachimem, wrażenia emocjonalne pozostaną podobne. Mam nadzieję, że wzbogacą emocjonalnie Wasze piękne chwile! A życzę aby było ich wiele w Waszym życiu, ale umiarkowanie, coby nie spowszedniały. ;)

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl