Motywy roślinne i orientalne - wzór "liście wkoło" 0
Motywy roślinne i orientalne - wzór "liście wkoło"

Mamy w pełni naszą polską złotą jesień, zatem jak tu nie poruszyć tematu liści. Są one wszędzie. Otaczają nas w naturze z każdej strony i o każdej porze roku tak naprawdę. Jesień jednak jest tą porą kiedy najbardziej je dostrzegamy. Dostrzegamy ich piękno i różnorodność. Kto z nas nie robił bukietów z jesiennych liści. Mają przepiękne kolory i kształty. Kształtów liści jest całe mnóstwo a kolorów biorąc pod uwagę wszystkie pory roku chyba jeszcze więcej. Czyż nie są one dlatego wspaniałą inspiracją w wielu dziedzinach? Mnie inspirują na 100%.

Nie sposób jednak nie wspomnieć o ich niesamowitej roli w przyrodzie. Ich najważniejszym zadaniem to przecież oczyszczanie powietrza. Mówimy, że lasy są płucami ziemi. A to właśnie dzięki liściom, które mówiąc w skrócie pobierają dwutlenek węgla z powietrza i oddają nam tlen. Jesienią te opadłe liście stanowią warstwę ocieplającą, chroniącą przed mrozem korzenie i nasiona. Potem rozkładając się dają pożywienie roślinom. Takie opadłe liście są też wykorzystywane przez różne zwierzęta do stworzenia sobie miejsca schronienia.

No i kto jak nie człowiek nauczył się wspaniale wykorzystywać wszelkie dobrodziejstwa, które niosą ze sobą liście, zarówno w kuchni jak i w ziołolecznictwie. Przydatne są dla nas liście i te świeże i te ususzone. Nie ma co jednak ukrywać, że istnieją też takie, które umieją zabić.

Pokuszę się zatem o stwierdzenie, że liście to trochę tacy 'Panowie życia i śmierci'. Umieją uzdrawiać, dawać tlen czyli życie ale i uśmiercić. A ciekawym jest, że najczęściej w poezji liść przewija się jako symbol kruchości, przemijania, samotności. To prawda, sam w sobie liść wydaje się tak kruchy ale ja jednak będę upierać się przy twierdzeniu, że liść ma niesamowitą moc. Może też dlatego tak liście lubię. Czyż my kobiety nie jesteśmy do nich podobne? Potrafimy być kruche i delikatne ale umiemy też kiedy trzeba wydobyć z siebie siłę.

"Liście wkoło" to trochę kwintesencja tego co nas otacza. Dajmy się otoczyć naturze i wszechwładnym liściom! Nauczmy się z nich mądrze korzystać! :)

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl